Competition Results 2017

FacebookJoin us on Facebook

Competition   2017 Winners

Score

 

   

New Years Day Competition

1st CANCELLED           
  2nd    
  3rd    

Winter League Cup

1st

 Ben Hazzledine, James Hazzledine

 

2 Ball Texas Scramble

1st

James Heffernan, Charles Paley 

 62.3

 

2nd

Paul Ackroyd, Colin Barrett 

 62.3 cb
  3rd

Peter Monk, Maurice Sykes 

 62.3 cb

Club Stableford

1st

George Bower

37
  2nd

Kevin Ferguson

36 cb
  3rd

Marie Holt

36
  4th

Mark Nelson

35
  5th Chris Yarnell 35 cb
  B/Gross Benjamin Hazzledine 35

Team Medal

1st Paul Dixon, Connor Dixon, Lewis Green 132

 

2nd  Steven Newell, James Offer, Robert Hastings 135

 

3rd  Mervyn Parr, Gary Bruce, Mark Bentley 136 cb

Wilkinson Cups

1st Phil Nolan, Luke Hutchinson 42
  2nd Steve Brotherhood, Andrew Sedgewick 41 cb
  3rd Alan Maidlow, Glenn Wolley 41 cb

Bentley Trophy (27 Holes)

1st Peter Monk 57
  2nd Ian Wiseman 56
  3rd David Antcliff 56 cb
  1st O/70's Walter Hughes  51

Texas Scramble

1st

Graeme MacDonald, Tracy MacDonald, Julie Froggatt, Jack Forman

54.3
  2nd Lewis Green, Paul Froggatt, Paul Dixon, Connor Dixon 54.4
  3rd Jason Robinson, Gary Boby, Ian Goy, Jon Brambles 57.1

St Georges Day Am Am

1st Keith Toon, Robert Hastings, James Edwards 105 
  2nd Eva Glasby, Tony Glasby, Keith Goodwin  100 
  3rd Marie Holt, Tracy Ferguson, Sue Chapman  94 

Spring Mixed Greensomes

1st  Simon Bean, Sue Bean  40 
  2nd Graeme MacDonald, Dianne Jackson  39 
  3rd Carole Wass, Nigel Walker  37 

HW Strange Trophy

1st Kevin Ferguson  6 up 
  2nd Dale South  5 up 
  3rd Maurice Sykes  3 up 
  4th Tim Wilson  3 up cb 
  5th Stevie Parry 3 up cb

Hambling Trophy

1st  Jon Brambles  66 
  2nd James Offer  66 cb 
  3rd Gary Johnson   67 
  4th Mark franklin  68 
  5th Matthew Hawkesford 69
  B/Gross Steven Brotherhood 

67 

Sean O'Grady Trophy

1st   Chris Yarnell  67 
  2nd Maurice Mayfield 67 CB 
  3rd Giles Thomas  69 
  4th Steven Castledine  70 
  5th Robert Hastings  70 CB 
  B/Gross Greame MacDonald 76 CB

Coronation Cup

 1st Chris Yarnell  45 Pts 
  2nd  Howard Roberts  42 Pts 
  3rd Mark Bentley  39 Pts 
  4th Staurt Rigley  38 Pts CB 
  4th John Williams 38 Pts

 

B/Gross Greame MacDonald  30 Pts 

Dawn Patrol

1st S MacLachlan, A Sedgwick, C Lager, T Shepherd  86 
  2nd K Ferguson, T Ferguson, S Bean, S Bean  85 
  3rd C Oxley, C Hamilton, S Gallop, J Todd  84 

Centenary Trophy

1st Richard Thorpe  41 Pts 

 

2nd Mark Nelson  40 Pts CB

 

3rd  Robert Nugent  40 Pts 
  4th Ian Wiseman  39 Pts
  5th Wayne Joslin 38 Pts
  B/Gross Phillip Warriner  30 Pts 

Captains Day Prize

1st  Paul Bricknell  39 Pts 
 Old Boys Bowl 1st  Bruce Perkins  45 Pts 
  2nd Keith Alexander  39 Pts 
  3rd John Hunt  39 Pts CB 

Rayner Trophy

1st  Sam Dixon  43 Pts 
  2nd Jack Forman  39 Pts 
  3rd Jason Robinson  38 Pts CB 
  4th Edward Munton  38 Pts CB 
  5th Colin Boulter 38 Pts CB
  B/Gross John Cooke  35 Pts 

Scratch Cup (Club Championship)

1st Steven Brotherhood  135 
  2nd Tom Bean  144 
  3rd Connor Dixon  146 

Averham Plate (Gross Competition)

1st  Andrew Moody  156 
  2nd Stephen Newton  160 
  3rd Lewis Addinall  163 

Macrae Trophy

1st  Shaun Mills  66  
  2nd Leigh Hillier  69 
  3rd David Miller  74 

Newark Open ( Kelwick Bowl )

1st  Jason Neighbour & Tom Hughes  45 Pts 

Jubilee Cups

1st  Matthew Newcombe & Rob Redmile  46 Pts 
  2nd Connor Dixon & Paul Dixon  46 pts CB 
  3rd Oliver Rawlings & Jack Forman  45 Pts CB 

Ted Hastell Trophy

1st  Leigh Hillier  39 Pts CB 
  2nd Thomas Scullion  39 Pts 
  3rd David Legge  38 Pts CB 
  4th Daniel Oliver  38 Pts CB 
  5th  Andrew Palin 38 Pts
  B/Gross Connor Dixon  38 Pts 

Premier Cup

1st

Gillian Coupland 

3 Up CB 

 

2nd  Dianne Jackson  3 Up 
  3rd Andrew Palin  2 Up CB 
  4th Steven Castledine 2 Up CB
  5th Carol McLachlan 2 Up
  B/Gross Tom Bean 1 Up

HD Mumby Cup

1st  Keith Toon  67 
  2nd Maurice Sykes  69
  3rd Phillip Warriner  70 
  4th Jim Welsh 71 CB
  5th Howard Roberts 71 CB
  B/Gross Graeme MacDonald  74 

Past Captains Cup

1st David Howson  36 Pts 

Chairmans Committee Trophy

1st   

 

Titchfield Cup

1st  James Hazzledine 

134 

  2nd Chris Gillon 

140 

  3rd Alex Liggett 

142 

  4th Michael Booth

142

  5th John Cooke SNR

142

  B/Gross Steven Brotherhood 

138 

Autumn Mixed Greensomes

1st     
  2nd  

 

Walter Hughes MF Trophy

1st  

 

  2nd  

 

  B/Gross  

 

Victor Ludorum

Winner   

 

Captains Charity Day

1st   

 

Turkey Trot 1

1st   

 

Turkey Trot 2

1st

 

 

Turkey Trot 3

1st   

 

Gents Invitation 1 1st Stevie Parry, Simon Dickens 43pts 
Gents Invitation 2 1st    
1st  Player/Non Player 1st    
       

Victory Cup

Winner

Vinessa Siddons   

Kelwick Cup

Winner

   

Charnwood Trophy

Winner

Russell Woodcock & Dianne Jackson   

Hallam Cup

Winner

   

Howitt Cup

Winner

Maurice Mayfield 

 

Barnby Plate

Winner

   

The Oldham Cup

Winner

 

 

Newark v Ramsey Cup

Winner

Newark