Competition Results 2016

FacebookJoin us on Facebook

Competition   2016 Winners

Score

 

   

New Years Day Competition

1st  Kevin Ferguson, Simon Bean, Tim Siddons  74pts         
  2nd  Ben Hazzledine, James Hazzledine, Dave Tillbury  73pts
  3rd  Sue Bean, Tracy Ferguson, Vanessa Siddons  69pts

Winter League Cup

1st

 Steve Walsh, Henry Woodman

 

2 Ball Texas Scramble

1st

 Tim Siddons, Vanessa Siddons

 60

 

2nd

 Julie Froggatt, Paul Froggatt

 62.3
  3rd

 Keith Goodwin, Sandra Goodwin

 62.3cb

Club Stableford

1st

 Graham Eason

 40
  2nd

 Dianne Jackson

 38cb
  3rd

 Jon Brambles

 38cb

Team Medal

1st  Russ Woodcock, Diane Jackson, Paul Johnson  135pts

 

2nd   Paul Dixon, C. Dixon, Lewis Green  137pts

 

3rd   Wayne Joslin, Derek Fletcher, C. Dixon  138pts

Wilkinson Cups

1st  Phil Nolan, Stuart Hutchinson  40pts cb
  2nd  Steven Fox, Alex Liggett  40pts cb
  3rd  Kev Ferguson, Simon Bean  40pts cb
Daily Mail Foursomes 1st  Clyde Scothern, Paul Skelton  75 
  2nd  David Tilbury, Jarod Weaver  76
  3rd  Russ Woodcock, John Kevill-Byrne  76cb

Bentley Trophy (27 Holes)

1st  David Antcliff  57
  2nd  John Cooke Snr  57cb
  3rd  Ben Hazzledine  54
  B/Gross    

Texas Scramble

1st

 Lewis Green, Paul Froggatt,  Connor Dixon, Paul Dixon

 56.1
  2nd  James Todd, Steve Brotherhood, Ricky Todd, Tom Willis  58.3
  3rd  Timothy Siddons, Kevin Ferguson, Graeme Macdonald, Simon Bean  58.5

St Georges Day Am Am

1st  Ben Hazzledine, James O'Connor, Paul Dixon  80
  2nd  Steve Walsh, George Woodman, Angus Bates  79
  3rd  Clyde Scothern, Paul Skelton, Keith Goodwin  78cb

Spring Mixed Greensomes

1st   Joe Andrade, Sue Burns  36
  2nd  David Birkett, Rina Ozolins  35
  3rd  Keith Goodwin, Dianne Jackson  35cb

HW Strange Trophy

1st  Walter Hughes  4up
  2nd  Frank Duffy  3up
  3rd  James Nelson  2up
  4th  Stephen Russell  1up

Hambling Trophy

1st   Sam Biggs  67
  2nd  Maurice Mayfield  69cb
  3rd  John Keville-Byrne  69cb
  4th  Lewis Addinal  69
  B/Gross  Charlie Lager

 70

Sean O'Grady Trophy

1st    Alex Liggett  66
  2nd  Tony Shepherd  68
  3rd  Charlie Lager  69
  4th  Mark Franklin  70
  B/Gross  Steven Brotherhood  74

Coronation Cup

 1st  Tom Willis   45
  2nd   Luke Hutchinson  40
  3rd  Jack Forman  37
  4th  John Hunt  36

 

B/Gross  John Cooke  34

Dawn Patrol

1st  Paul Dixon, Connor Dixon, Paul Froggatt, Lewis Green  83
  2nd  Andrew Chamberlain, Phil Shephard, Dennis Rawle, Rina Ozolins  81
  3rd  Lloyd Forbes, Andrew Hughes, Paul Bricknell, Ian Dovey  80

Centenary Trophy

1st  Graeme MacDonald  39

 

2nd  James Rushby  38cb

 

3rd   Kevin Robinson  38cb
  4th  Chris Yarnell  38
  B/Gross  Tom Bean  37

Captains Day Prize

1st   Stephen Newton  41pts
  B/Gross  John Cooke Jr  35
 Old Boys Bowl 1st   Ronald Lawson  39
  2nd  Stan Homer  38
  3rd  Roy Williams  36

Rayner Trophy

1st   Maurice Mayfield  41
  2nd  Paul Dixon  40
  3rd  John Barcas  39
  4th  Ben Hazzledine  38cb
  B/Gross  Charlie Lager  37

Scratch Cup 

1st  Steven Brotherhood  141
(Club Championship) 2nd  Tom Bean  147
  3rd  Charlie Lager  149

Averham Plate (Gross Competition)

1st   Andrew Chamberlain  160
  2nd  Frank Duffy  160
  3rd  Phillip Warriner  163

Macrae Trophy

1st   Dennis Rawle  95-23-72
  2nd  Vincent Ulyatt  95-22-73
  3rd  Rob Redmile  93-19-74

Newark Open ( Kelwick Bowl )

1st   Glyn Martin & Lee Denman  44 cb bk 9

Jubilee Cups

1st   Mark Washington, Simon Cartwright  43
  2nd  David Voce, Peter Coupe  43cb
  3rd  David Legge, Howard Roberts  42cb

Ted Hastell Trophy

1st   Jarod Weaver  42cb
  2nd  Lewis Dixon  42
  3rd  Matthew Hawkesford  41
  4th  Andrew Coupland  40cb
  B/Gross  Michael Bayliss  31

Premier Cup

1st

 Trevor Eason

 4 up cb

 

2nd   Paul Ackroyd  4 up 
  3rd  Dianne Jackson  3 up cb 

HD Mumby Cup

1st   Frank Duffy  67 cb 
  2nd  Mark Washington  67
  3rd  Alan Maidlow  68 cb
  B/Gross  Graeme Macdonald  75

Past Captains Cup

1st    

Chairmans Committee Trophy

1st  Neil Allen 

38pts 

Titchfield Cup

1st  Alex Hales 

134 

  2nd Jack Forman 

142cb 

  3rd Ben Hazzledine 

142 

  B/Gross Jim Hallam

149

Autumn Mixed Greensomes

1st     
  2nd  

 

Walter Hughes MF Trophy

1st Michael Paton

68

  2nd Kevin Robinson

71

  B/Gross Tom Bean

73

Victor Ludorum

Winner  Robert Redmile

 

Captains Charity Day

1st  A Haynes, M Haynes, C Haynes, C Maber 

89pts 

Turkey Trot 1

1st  Aimee Ferguson

40pts

Turkey Trot 2

1st

Stuart Hutchinson

42pts

Turkey Trot 3

1st  Tim Siddons

41pts

Gents Invitation 1 1st James Todd & John Cann  41pts 
Gents Invitation 2 1st Richard Thorpe & Simon Tong  42pts 
1st  Player/Non Player 1st    
       

Victory Cup

Winner

Joe Andrade  

Kelwick Cup

Winner

Steve Brotherhood & Andrew Sedgwick  

Charnwood Trophy

Winner

Kev Ferguson & Tracy Ferguson  

Hallam Cup

Winner

Tom Bean  

Howitt Cup

Winner

John Hunt

 

Barnby Plate

Winner

Andrew Chamberlain  

The Oldham Cup

Winner

 

 

Newark v Ramsey Cup

Winner

 Newark