Competition Results 2010

 

Competition   2010 Winner(s)

Score

New Years Day

1st

Carol Maclachlan, Tim Middleton, John Miles 

82
  2nd Bob Burns, Mike Clark, Steven Spilsbury  82
  3rd Paul Ward, Jim Inger, Kevin Ward  78 

Winter League Cup

1st Gary Hales, Duncan Loach-Martin   
Mixed Winter League 1st Russ Woodcock, Barbara Sale   

Texas Scramble

1st

Jeremy Freeman, Alwyn Lyon, Alex Clarricoates, Tom Ablewhite

57.2 

 

2nd

Joe Marum, Alan Maidlow, Jim Hallam, RC Hallam

57.3 
  3rd Duncan Martin, Gary Hales, Tim Cooke, John Cooke  59 

Club Stableford

1st Tony Glasby   
  2nd Stevie Parry  
  3rd Ben Sheard  

Wilkinson Cups

1st

Colin Croom and Gary Hales 

64.5
  2nd Ben Sheard and Michael Hosegood 65.5
  3rd Stuart Rigley and David Cumberland 67.5  cb 

Notts Evening Post

1st

Howard Roberts Charles Paley Jim Heffenan & Chris Stead

81 cb
  2nd Alex Clarricoates Tom Ablewhite Graeme Macdonald Alan Buckley 81
Premier Cup 1st David Yarnell +4
  2nd John Hunt +3
  3rd Kevin McGinley +3
  Best Gross John E Cooke -2

Bentley Trophy

1st Chris Weaver 58 pts
  2nd David Hood 54 pts
  3rd Andrew Greenberry 53 pts
  Best Gross Howard Jones 44 pts

Team Medal

1st

Malcolm Wood, Brenda Wood, Ken Wood 

129
  2nd Clyde Scothern, Andrew Ormondroyd, Ann Scothern 134  cb
  3rd Karl Sawyer, Brian Wallace, Rod McGuffie 134

Spring Mixed Trophy

1st  John Jalland, Kath Sharman 38 pts
  2nd Reg Dove, Josie Wake     37 pts cb
  3rd Fraser Macintyre, Eva Glasby 37 pts

HW Strange Trophy

1st  Graham Eason  +5
  2nd Vincent Johnson-Cooper +3
  3rd Stan Homer +2
  4th Stevie Parry +2

Hambling Trophy

1st  Matthew Trueblood  67 
  2nd Michael Carman 68
  3rd Ryan Maclachlan 69
  4th Jim Welsh 69
  Best Gross Graeme Macdonald  77

Sean O'Grady Trophy

1st  Graeme Macdonald  67 
  2nd Neil Pepper 68
  3rd Brian Wallace 69
  4th Kevin Joynes 69
  Best Gross John Thompson 73

Coronation Cup

1st  Kevin Ferguson  71 cb
  2nd  Kevin McGinley  71
  3rd Joe Marum 72 cb
  4th Keith Whitfield 72
  Best Gross Jim Hallam 72

Dawn Patrol

1st Fraser Macintyre, Peter Gresswell, Charles Paley, Howard Roberts                    82
  2nd Kevin Robinson, Malcolm Gresswell, Andy Roe, David Cobb 81
  3rd Paul Ward, Gary Bruce, Jim Inger, James Brown 80

Ted Hastell Trophy

1st Gary Kirton  43 

 

2nd Paul Skelton 43

 

3rd  Tom Ablewhite 42
  4th Alan Vickers 40
  Best Gross John E Cooke  38 

Centenary Trophy

1st Matthew Harrison  67 
  2nd John V Stanley 69
  3rd Tom Ablewhite  69 
  4th Vincent Johnson-Cooper  69 
  Best Gross Tim Cooke  72 

Captains Day Prize

1st  Neil Pepper 39 pts 
  Best Gross Tim Cooke 34 pts

Rayner Trophy

1st  Alex Clarricoates  67 
  2nd Paul Farquharson 68
  3rd Alex Whitfield 68
  4th Dan Richards 69
  Best Gross John E Cooke 70

Scratch Cup

1st Tom Harris 70+68
Club Championship 2nd Adam Woolley 72+73
Gross Competition 3rd Jim H Hallam 76+72
  Best Nett Simon White 65+71

Averham Plate

1st  William Stokes  77+83
Gross Competition  2nd Colin Dixon 83+82
  3rd Keith Bennett 89+77
  Best Nett Trevor Eason 67+73

Macrae Trophy

1st  Michael Sheard  66
  2nd Maurice Sykes 68
  3rd Peter Bateson 70 

The Newark Open

1st  Steve Spilsbury  48 pts

Jubilee Cups

1st  Paul Strudwick & Tony Corkill  45
  2nd James Bird & Richard Price 44 cb
  3rd S Spilsbury & B Spilsbury  44 cb

Daily Mail

1st

 Richard Sills & Richard Borrill

71.5

 

2nd  Alistair Bell & Stephen Patterson 72 cb
  3rd Stevie Parry & John Rushby 72 

HD Mumby Cup

1st  Howard Jones  66 
  2nd Michael Stocks 66 
  3rd John Ledgard 69
  Best Gross Graeme Macdonald 77 

Past Captains Cup

1st Tony Glasby  

Titchfield Cup

1st   Ryan Maclachlan 137
  2nd Duncan Martin 140
  3rd Peter Gresswell   140
  Best Gross Alex Clarricoates   145

Autumn Mixed Trophy

1st  Maurice Mayfield & Carol McLachlan 36 pts 
  2nd Richard Beale & Megan Allen 36 pts
  3rd Colin Dews & Annie Illsley 34 pts

Walter Hughes Trophy

1st Ricky Priestley  68
and Medal Finals 2nd Richard Beale 68
  Best Gross Simon Collingwood  73

Victor Ludorum

1st  Tim Cooke 36 pts

Captains Charity Day

1st Team Jim Inger, Kevin Ward and Paul Ward 86

Turkey Trot 1

1st  James Edwards  42

Turkey Trot 2

1st    

Turkey Trot 3

1st     
Gents Inv 1  (am) 1st James Brown, Tony Roche 41 pts  cb
Gents Inv 1  (pm) 1st Joe Marum, Clive Graham 44 pts
Gents Inv 2  (am) 1st Matthew Harrison, N Harrison 44 pts
Gents Inv 2  (pm) 1st Trevor Eason, Ted Johnson  44 pts
       

Victory Cup

Winner

David Britten 

 

Kelwick Cup

Winner

Andrew Harrison & Tim Cooke 

 

Charnwood Trophy

Winner

Jeremy Freeman & Emma Sheffield 

 

Hallam Cup

Winner

Alex Clarricoates 

 

Howitt Cup

Winner

Kevin Joynes 

 

Barnby Plate

Winner

Keith Bennett 

 

The Oldham Cup

Winner

Newark

 

Newark Ramsey Cup

Winner

Newark