Competition Results 2009

 

Competition   2009 Winner(s)

Score

New Years Day Competition

1st

Neil Pepper; Maurice Mayfield; Howard Jones

82 pts
  2nd Michael Sheard; Ben Sheard; Michael Carman 80 pts
  3rd Chris Chrysanthou; Tom Chrysanthou; Bob Britten 80 pts

Winter League Cup

1st Jim Lee and Richard Sperke  
Mixed Winter League 1st David and Amy Skaith  

Texas Scramble

1st

John Cooke; Jim Hallam; David Britten; Duncan Martin 

56.6

 

2nd

Clive Rossin; Anrew Roe; Simon Wakeham; Jim Farrell  

56.9
  3rd James Lee; Richard Sperke; John E Cooke; Tim Cooke 57.2

Club Stableford 

1st James Britten 46
  2nd Tom Collins 43
  3rd Kevin Baines 42

Wilkinson Cups

1st

Gary Kirton; Ivor Samways

61.5
  2nd Tom Ablewhite; Simon Wakeham 66
  3rd Paul Bullard; Richard Wilson 67

Notts Evening Post

1st

James Lee;Richard Sperke;John Cooke;Tim Cooke

88pts
  2nd John M Williams;Dave Willey;Andrew Baker;Andy Harrison 83 pts
Daily Mail Foursomes 1st Adrian Cobb;Paul Matthews 67.5
  2nd Andrew Surtees;Stevie Parry 72 c/b
  3rd Charles Paley;John Miles 72 c/b

Bentley Trophy (27 Holes)

1st Joe Andrade 59
  2nd Peter Johnson 56 cb
  3rd Colin Dixon 56
  Best Gross Malcolm Wood 46

Team Medal 

1st

Sean Machlachlan; Ryan Machlachlan; Steve Fosh 

126
  2nd Margaret Lewis; Derrick Lewis; Mark Jeffrey 128
  3rd Roger Nicholson; Eva Glasby; Sid Beale 132 c/b

Spring Mixed Greensomes

1st  Keith Goodwin ; Josie Wake   41 pts
  2nd Pat Burke; Linda Fearn 39 pts
  3rd Alwyn Lyon; Eva Glasby 39 pts

HW Strange Trophy

1st  Joe Andrade  +5
  2nd Jim Farrell +3
  3rd Roy Williams +2
  4th Chris Weaver +2

Hambling Trophy

1st  David Hood  62 
  2nd Clive Rossin 68
  3rd Gary Kirton 68
  4th Ryan Maclachlan 69
  Best Gross John E Cooke  75 

Sean O'Grady Trophy

1st  Ben Sheard  64 
  2nd Tom Briggs-Price 66
  3rd Andrew Surtees 66
  4th Thomas Chrysanthou 68
  Best Gross Philip Trueman 73

Coronation Cup

1st  Alistair Bell  68
  2nd  Ben Partridge  69
  3rd Sid Beale 69
  4th John Williams 70
  Best Gross Jim Hallam 70

Dawn Patrol

1st John B Blagg  John B Blagg(Jun)  Mervyn Parr  David Cumberland 90
  2nd Simon Cartwright  Malcolm Ross  Craig Leslie  Scott Hill 87
  3rd Tom Ablewhite John A Cooke  Alwyn Lyon  David Hood 83

Centenary Trophy

1st Andy Roe  64 

 

2nd Alex Whitfield 65

 

3rd  Ryan Maclachlan  66 
  4th Chris Weaver 67
  Best Gross Charles Paley  72 

Captains Day Prize

1st  William Stokes  44pts 
  Best Gross Stephen Spilsbury 34pts

Rayner Trophy

1st  Alex Whitfield  64 
  2nd Thomas Chrysanthou 65
  3rd William Stokes 67
  4th Walter Hughes 67 cb
  Best Gross John E Cooke 70

Scratch Cup  (Club Championship)

1st Kevin Robinson  149 
  2nd Jim Hallam 150
  3rd John Thompson 152

Averham Plate

1st  Tom Ablewhite  164 
  2nd Keith Whitfield 164 cb
  3rd Freddie Skelton 168

Macrae Trophy

1st  Vincent Johnson-Cooper  65
  2nd John F Rushby 72
  3rd Andrew Hall 73

The Newark Open (Kelwich Bowl)

1st  Gary Daley and Mark Simons from Scraptoft GC  44pts 

Jubilee Cups

1st  Chyrs Chrysanthou and Thomas Chrysanthou  45pts 
  2nd Alwyn Lyon and Fiona Hayward-Lyon 43ptscb
  3rd John Rushby and Jim Heffernan 43ptscb

Ted Hastell Trophy

1st  Phil Haynes  44pts 
  2nd Stuart Rigley 40ptscb
  3rd John B Blagg 40ptscb
  4th Chrys Chrysanthou 39pts
  Best Gross Malcolm Wood 30pts

Premier Cup

1st Philip Ball  +6 

 

2nd  Daniel Yates  +6 
  3rd Reg Dove  +4 
  Best Gross John E Cooke   0

HD Mumby Cup

1st  PJ Sansom  67 
  2nd D Cumberland  67cb 
  3rd D Howson  68 
  Best Gross K Robinson  76 

Past Captains Cup

1st  Pip Hallam 35ptscb

Titchfield Cup

1st  Keith Goodwin  132 
  2nd Gary Bruce  139
  3rd David Collingwood  139 
  Best Gross David Britten  145 

Autumn Mixed Greensomes

1st  Alwyn Lyon and  Ann Scothern 41pts 
  2nd Reg Dove and Megan Allen 40pts cb
  3rd Mick Sheard and Sue Burns 40 pts

Walter Hughes MF Trophy

1st Sean McGinney  66 cb
  2nd Adam Woolley  66 
  Best Gross Alex Clarricoates  71 

Victor Ludorum

1st  Tom Briggs-Price   

Captains Charity Competition

1st Men Ben Hazzledine 38pts 
  1st Ladies Margaret Lewis 34pts
  1st Junior John Blagg 34pts
  1st Team Blagg, Blagg and Blagg 77pts

Turkey Trot 1

1st  John K Blagg  42pts

Turkey Trot 2

1st Paul J Matthews  42pts 

Turkey Trot 3

1st     
Gents Invitation 1  (am) 1st Stephen Spilsbury and Chris Bowman 44
Gents Invitation 1  (pm) 1st Brian Wallace and Chuck Tansley 45
Gents Invitation 2  (am) 1st Anthony Stark and R Beckett 42 cb
Gents Invitation 2  (pm) 1st Neil Pepper and Andrew Pepper  45 
Player/Non Player Front 9 1st Mick and Grace Sheard 36
Player/Non Player Back 9 1st Tom Briggs-Price and Jill McPhail 35

Victory Cup

Winner 

Tom Ablewhite 

 

Kelwick Cup

Winner 

Stuart Rigley and Paul Blackburn 

 

Charnwood Trophy

Winner 

Graham Cobb and Di Allen 

 

Hallam Cup

Winner 

Jim Hallam 

 

Howitt Cup

Winner 

Ben Sheard 

 

Barnby Plate

Winner 

Neil Hill 

 

The Oldham Cup

Winner 

Newark 

 

Newark v Ramsey Cup

Winner 

Newark